Preskočiť na obsah

V kuchyniach po celom svete sú hranolky obľúbeným pokrmom, ktorý dokáže potešiť každého, od malých detí po dospelých. Tento jednoduchý, ale neodolateľný pokrm, má schopnosť premeniť obyčajné zemiaky na niečo, čo môže byť súčasťou sviatočného obeda, rodinného pikniku, alebo dokonca pohodového večera pri filme. Hoci je možné hranolky kúpiť v obchode alebo v reštaurácii, nič sa nevyrovná chuti a pôžitku doma pripravených hranoliek.

Doma pripravené hranolky majú tú výhodu, že si môžete byť istí kvalitou použitých surovín a môžete ich prispôsobiť svojim chutiam a diétnym preferenciám. Či už dávate prednosť tradičným, chrumkavým hranolkám alebo hľadáte zdravšiu verziu pečenú v rúre, možností je nekonečno. A čo je najdôležitejšie, pripraviť si ich doma je prekvapivo jednoduché.

V tomto recepte sa zameriavame na prípravu chrumkavých hranoliek pečených v rúre, ktoré sú nielen chutné, ale aj zdravšie v porovnaní s ich vyprážanou verziou. Kľúčom k dokonalým hranolkám je správny výber zemiakov a ich spracovanie. Zemiaky sú najskôr namáčané, čo pomáha odstrániť nadbytočný škrob a zabezpečuje, že hranolky budú po upečení krásne chrumkavé. Následne sú ochutené bylinkami a koreninami a pečené do zlatista v rúre.

Tento recept je ideálny pre tých, ktorí hľadajú jednoduchý, ale účinný spôsob, ako pripraviť hranolky, ktoré sú nielen chutné, ale aj vizuálne atraktívne a zdravé. Poďme teda spoločne objaviť tajomstvo prípravy perfektných domácich hranoliek, ktoré si zamiluje celá rodina.

Ingrediencie na domáce hranolky

Postup prípravy domácich hranoliek

Príprava zemiakov

Zemiaky dôkladne umyte a očistite. Môžete ich olúpať alebo nechať so šupkou pre dodatočnú chrumkavosť a nutričnú hodnotu. Nakrájajte ich na rovnomerne hrubé hranolky.

Namočenie do vody

Ak máte čas, namočte nakrájané zemiaky aspoň na 30 minút do studenej vody. Týmto odstránite prebytočný škrob a hranolky budú po upečení chrumkavejšie.

Príprava na pečenie

Predhrejte rúru na 220°C. Plech na pečenie vyložte papierom na pečenie.

Osušenie a ochutenie zemiakov

Po namáčaní zemiaky dôkladne osušte papierovými utierkami. V miske ich zmiešajte s olejom, soľou, korením a bylinkami.

Pečenie

Rozložte zemiaky na plech tak, aby sa navzájom nedotýkali. Pečte v rúre 25-35 minút, alebo kým nebudú zlatisté a chrumkavé. Počas pečenia ich raz otočte, aby boli rovnomerne upečené.

Servírovanie

Hotové hranolky podávajte ihneď po upečení. Sú výborné samotné alebo s obľúbenou omáčkou.

Tip

Hranolky môžete ochutiť aj ďalšími koreninami podľa vlastnej chuti, ako je napríklad cesnakový prášok, paprika alebo chilli.

Aký druh zemiakov je najlepší na prípravu hranoliek?

Na hranolky sú ideálne stredne tuhé až tuhé druhy zemiakov. Tieto druhy dobre držia tvar a majú optimálny obsah škrobu pre chrumkavé hranolky.

Je nutné zemiaky pred pečením namáčať vo vode?

Namáčanie nie je povinné, ale odporúča sa, pretože pomáha odstrániť prebytočný škrob a zabezpečuje chrumkavejšie hranolky. Odporúča sa namočiť zemiaky aspoň na 30 minút.

Môžem použiť iný druh oleja namiesto olivového?

Áno, môžete použiť iný druh oleja, ako je napríklad repkový alebo slnečnicový olej. Olivový olej však dodáva hranolkám príjemnú chuť.

Ako dosiahnem, aby boli hranolky chrumkavé?

Kľúčom k chrumkavosti je dostatočné namáčanie, dobre osušenie pred pečením, použitie dostatočného množstva oleja a pečenie pri vysokej teplote.

Je lepšie hranolky vyprážať alebo piecť v rúre?

Pečenie hranoliek v rúre je zdravšou alternatívou, pretože vyžaduje menej oleja. Pečené hranolky sú menej mastné, ale stále môžu byť chrumkavé a chutné.

Môžem hranolky pripraviť vopred a potom ich len zohriať?

Áno, môžete hranolky pripraviť vopred a potom ich zohriať v rúre pri nízkej teplote, aby si zachovali svoju chrumkavosť.

Aké koreniny môžem použiť na dochutenie hranoliek?

Okrem soli a čierneho korenia môžete použiť rôzne bylinky a koreniny, ako sú rozmarín, tymián, cesnakový prášok, paprika alebo chilli, aby ste pridali hranolkám extra chuť.

Ďalšie inšpirácie