Preskočiť na obsah

Najlepší broskyňový džem, recept na domáci broskyňový lekvár

Broskyňový džem zosobňuje všetko, čo si predstavujeme pod slovom “leto”. Táto zlatistooranžová marmeláda, lesklá a hustá, je skutočnou delikatesou, ktorá dokonale zachytáva chuť a vôňu čerstvých broskýň. Pripomína teplo slnečných lúčov, ktoré zohrievali plod do dokonalej zrelosti na strome.

Broskyňový džem má krémovú textúru, ktorá je jemná a pritom plná kúskov ovocia. Má bohatý a hlboký ovocný profil s príjemným balancom medzi sladkosťou a kyselosťou broskýň. Keď ho otvoríte, omamná vôňa broskýň vás zahalí a upúta vašu pozornosť. S každým sústom cítite tú sladkú a zároveň mierne kyslastú chuť, ktorá je jedinečná pre broskyne.

Výroba broskyňového džemu je často tradičným rodinným rituálom, pri ktorom sa rodinní členovia zhromaždia a spoločne spracujú čerstvo zozbierané plody. Táto tradícia, spojená s prípravou džemu, nie je len o výrobe delikatesy, ale aj o spoločne strávenom čase, zdieľaní príbehov a vytváraní spomienok. Okrem broskyňového džemu je obľúbený aj černicový džem, čučoriedkový džem a malinový džem.

Broskyňový džem je skvelý na toast, ako náplň do koláčov alebo dokonca ako doplnok k rôznym mäsovým pokrmom. Je to skvost, ktorý dokáže premeniť obyčajný chlieb na niečo výnimočné. Okrem toho je ideálny aj ako darček. Malý pohárik tohto džemu, ozdobený látkou a mašľou, je dokonalým spôsobom, ako niekomu vyjadriť vďaku alebo potešiť blízkych.

[sc name=”reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na broskyňový džem

[sc name=”reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy broskyňového džemu

Príprava hrnca

Broskyne, cukor a citrónovú šťavu dajte do veľkého hrnca a nechajte odstáť aspoň 2 hodiny.

Varenie

Po odstátí dajte hrniec na stredný oheň a varte, kým broskyne nezmäknú a pustia si šťavu.

Miešanie

Pridajte želírovací prášok a miešajte, kým zmes nezačne hustnúť.

Plnenie pohárov

Varte ešte 10-15 minút a potom horúci džem nalejte do sterilizovaných pohárov a zatvorte. Umiestnite ich viečkom nadol a nechajte vychladnúť.

[sc name=”reklama_3″ ][/sc]

Videorecept na broskyňový džem

Najčastejšie otázky o broskyňovom džeme

Čo je broskyňový džem?

Broskyňový džem je konzervovaná zmes, ktorá hlavne obsahuje dozreté broskyne a cukor. Toto ovocie je uvarené a zredukované na hustú, sladkú zmes.

Ako dlho vydrží broskyňový džem?

Keď je džem správne uložený v sterilnom pohári a chladený po otvorení, môže vydržať až rok alebo viac. Po otvorení je najlepšie spotrebovať ho do 1-2 mesiacov.

Môže broskyňový džem obsahovať kôstky?

Správne vyrobený džem by nemal obsahovať kôstky. Vždy je dôležité skontrolovať ovocie pred varením a odstrániť všetky kôstky.

Ako viem, že je džem dostatočne hustý?

Jedným zo spôsobov, ako overiť konzistenciu džemu, je “tanierový test”. Kúsok džemu sa položí na chladný tanier, nechá sa vychladnúť a potom sa prekontroluje jeho konzistencia.

Môžem použiť menej cukru pri príprave džemu?

Áno, môžete použiť menej cukru, ale je dôležité si uvedomiť, že cukor nielen sladí džem, ale tiež pomáha pri konzervácii. Pri použití menej cukru môže byť džem menej sladký a jeho trvanlivosť môže byť skrátená.

Môžem kombinovať broskyne s iným ovocím pri výrobe džemu?

Samozrejme! Broskyne sú vynikajúce v kombinácii s mnohými druhmi ovocia, ako sú maliny, jahody alebo marhule.

Prečo môj džem kvasí alebo sa v ňom tvorí pleseň?

Toto môže byť spôsobené nedostatočnou sterilizáciou pohárov, príliš nízkym obsahom cukru alebo nedostatočným varením džemu.

Je broskyňový džem zdravý?

Aj keď broskyne obsahujú vitamíny a vlákninu, treba mať na pamäti, že džem obsahuje aj veľké množstvo cukru. Vždy je dobré konzumovať ho s mierou.

[sc name=”reklama_end” ][/sc]
Ďalšie inšpirácie

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Skip to content