Preskočiť na obsah

V dávnych dobách, keď bolo pečenie domáceho chleba srdcom každej kuchyne, naši predkovia hľadali nové spôsoby, ako pridať chlebu osobitý charakter a výraznú chuť. Medzi všetkými pokusmi vynikla jedna kombinácia, ktorá sa preukázala ako nielen chutná, ale aj plná zaujímavých príbehov a tradícií – pivný chlieb.

Tento recept vás zavedie na fascinujúcu cestu cez tajomstvá výroby pivného chleba, prepojujúc históriu s moderným kulinárstvom. Odkiaľ pochádza tradícia pridávania piva do cesta a ako to ovplyvnilo charakteristiku samotného chleba? Ako sa kombinácia kvasiniek z piva a kysnutia cesta prejavuje v konečnej štruktúre a vôni pečiva?

Pivný chlieb, s jeho bohatou, mierne kyslastou chuťou a perfektnou kôrkou, predstavuje zmes tradície a inovácie v pekárskom umení. Každý kúsok tohto chleba vám pripomenie pôžitok z prvého dúšku vášho obľúbeného piva a zároveň sa vám otvorí svet plný nových chuťových kombinácií.

Či už ste zapálený milovník chleba alebo len zvedavý gurmán, ponúkneme vám prehľad, ako môžete pivný chlieb zaradiť do vášho repertoáru a objaviť tak nový rozmer domáceho pečenia. Pivný chlieb nie je len o chuti je to odkaz na minulosť, ktorý nám pripomína aké dôležité je zachovať tradície a zároveň sa nezastaviť v inovácii a objavovaní.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na pivný chlieb

[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy pivného chleba

Príprava kvasníc

V malej miske zmiešajte teplé pivo, cukor a kvasnice. Nechajte odstáť na teplom mieste asi 10 minút, kým zmes nezačne bublať.

Príprava cesta

Vo veľkej miske zmiešajte múku so soľou. Pridajte olivový olej a kvasnicovú zmes. Zmiešajte všetko dohromady, až kým nevznikne mäkké cesto. Cesto vyložte na múkou posypaný pracovný povrch a dôkladne ho vypracujte, kým nebude hladké a pružné (približne 10 minút).

Kysnutie

Premiestnite cesto do olejom vymastenej misy, zakryte ju uterákom a nechajte kysnúť na teplom mieste asi 1 hodinu alebo kým cesto nezdvojnásobí svoj objem. Po vykysnutí cesto znovu premieste a vyformujte z neho bochník. Chlieb premiestnite na plech vystlaný papierom na pečenie a nechajte ešte asi 30 minút kysnúť.

Pečenie

Predhrejte rúru na 200°C. Pečte chlieb približne 30-35 minút, kým nebude mať peknú zlatohnedú farbu a po poklopaní po spodnej časti nebudete počuť dutý zvuk. Po upečení nechajte chlieb vychladnúť na mriežke.

[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Videorecept na pivný chlieb

Najčastejšie otázky o pivnom chlebe

Aké pivo je najlepšie na tento chlieb?

Odporúča sa používať tmavé pivo pre jeho bohatú chuť, ale môžete experimentovať aj s inými druhmi podľa vlastných preferencií.

Čo robiť, ak kvasnice nezačnú bublať?

Pokiaľ kvasnice po pridaní do teplého piva nebublajú, môže to znamenať, že sú staré alebo že pivo bolo príliš horúce. Skúste znovu s čerstvými kvasnicami alebo upravte teplotu piva.

Môžem nahradiť olivový olej iným olejom?

Áno, ak nemáte olivový olej, môžete ho nahradiť napríklad slnečnicovým alebo iným rastlinným olejom.

Ako dlho vydrží tento chlieb čerstvý?

Pivný chlieb vydrží čerstvý 2-3 dni, ak je uskladnený v papierovom vrecku alebo uteráku. Na dlhšie skladovanie ho môžete zamraziť.

Môžem tento chlieb pripraviť aj bez kvasníc?

Tento konkrétny recept je navrhnutý s použitím kvasníc. Avšak existujú aj recepty na pivný chlieb bez kvasníc, kde pivo nahrádza kvasenie.

Ako zistím, či je chlieb úplne upečený?

Keď je chlieb dozlatista upečený a po potľapkání spodnej časti vydáva dutý zvuk, je hotový.

Môžem pridať do chleba ďalšie ingrediencie, napríklad orechy alebo semienka?

Určite! Do cesta môžete pridať orechy, semienka, sušené ovocie alebo iné prísady, aby ste získali ďalšie vrstvy chuti a textúry.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie