Preskočiť na obsah

Yorkshirský puding je nepochybne jedným z najviac ikonických prvkov britskej kuchyne. Pôvodne pochádzajúci z anglickej oblasti Yorkshire, tento jednoduchý, ale zároveň vynaliezavý recept sa stal synonymom pre britské nedeľné obedy a tradičné pohostinstvo. Výrobok je pozoruhodný svojou nadýchanou, lehkou textúrou, ktorá vynikne najmä pri pečení v horúcej rúre.

Yorkshirský puding je známy svojou jedinečnou textúrou, ktorá je na povrchu krásne chrumkavá, zatiaľ čo vnútro ostáva mäkké a nadýchané. Chuť je neutrálne slaná, čo umožňuje puding používať v kombinácii s rôznymi druhmi omáčok a mäsových pokrmov. Pôvodne bol servírovaný ako predjedlo, aby zmiernil apetít pred hlavným pokrmom, ale dnes je často podávaný spolu s mäsom a zeleninou.

Základnými ingredienciami pre prípravu yorkshirského pudingu sú múka, vajcia a mlieko. Niektoré recepty doporučujú pridanie soli alebo dokonca bylín pre zvýraznenie chuti. Niektoré moderné verzie zahrňujú aj syr, slaninu alebo cibuľu, ale tradičná verzia ostáva jednoduchá a elegantná.

Tajomstvom úspechu je použitie veľmi horúceho tuku alebo oleja a vysoko predhriatej rúry. Cesto sa naleje do horúceho oleja a rýchlo sa vracia do rúry, kde začne bublať a rásť, vytvárajúc charakteristický tvar a textúru. Správne urobený yorkshirský puding by mal byť vysoký, nadýchaný a jemne zlatistý.

Tradične sa yorkshirský puding podáva s „gravy“, čo je druh mäsovej omáčky. Je vynikajúci s pečeným mäsom, najmä hovädzím, a je neoddeliteľnou súčasťou britského nedeľného obeda. V posledných rokoch sa stáva čoraz populárnejším aj v gastropuboch a reštauráciách, kde sa podáva v rôznych kreatívnych variáciách.

Yorkshirský puding je nielen ukážkou kulinárskeho umenia, ale aj súčasťou britskej kultúrnej identity. Jeho jednoduchosť a všestrannosť robia z neho večný favorit, ktorý sa dokáže prispôsobiť moderným trendom, ale zároveň si zachováva svoju tradičnú podstatu.

Ingrediencie

Postup

Šľahanie

Do väčšej misy pridáme múku a soľ. Šľaháme a pomaly prilievame mlieko, aby nám nevznikli hrudky. Zašľaháme vajíčko a odložíme na 30 minút do chladničky.

Pečenie

Zapnite rúru na 220 °C a vložíme do nej formu na muffiny, pričom do každého otvoru na muffin dáme 1 ČL oleja. Položíme na stredný rošt rúry na 10 minút. Olej by mal začať dymiť. Potom do každého otvoru dáme cesto na Yorkshirský puding do 1/3 a pečieme 15-20 minút, kým sa nezdvihnú a nezhnednú. Počas pečenia neotvárame dvierka, aby puding neklesol.

Čo je yorkshirský puding?

Yorkshirský puding je tradičný britský pokrm, ktorý sa skladá z cesta pripraveného z múky, vajec a mlieka. Je charakteristický svojou nadýchanou a chrumkavou textúrou.

Ako sa tradične podáva yorkshirský puding?

Tradične sa podáva ako súčasť nedeľného obeda, najčastejšie s pečeným mäsom a mäsovou omáčkou zvanou „gravy“.

Ako pripravím dokonalý yorkshirský puding?

Kľúčom k úspechu je použitie veľmi horúceho tuku alebo oleja a vysoko predhriatej rúry. Cesto sa naleje do forme s horúcim olejom a rýchlo sa pečie, aby nabralo svoju charakteristickú textúru.

Mohu použít iné ingrediencie ako sú klasické?

Áno, aj keď tradičné recepty sú pomerne jednoduché, moderné verzie môžu zahŕňať prísady ako syr, slaninu alebo bylinky.

Je možné yorkshirský puding zamraziť?

Áno, yorkshirský puding je možné zamraziť. Po úplnom vychladnutí ich uložte do mrazničky v nádobách odolných proti mrazu. Pred podávaním ich znova zohrejte v rúre.

Čím môžem nahradiť mlieko v recepte?

Ak hľadáte bezmliečnu alternatívu, môžete použiť napríklad mandľové alebo sójové mlieko.

Prečo je dôležité cesto pred pečením poriadne vyšľahať?

Dôkladné vyšľahanie je kľúčové pre dosiahnutie správnej textúry pudingu. Vzduchové bubliny vytvorené pri šľahaní pomáhajú pudingu pri pečení nafúknuť.

Ďalšie inšpirácie