Preskočiť na obsah

Kávové makrónky, originálny recept

Predstavte si ten moment, keď vstúpite do malej kaviarničky v srdci Paríža. Vzduch je plný lahodnej vône čerstvo upraženej kávy a cukrového prášku. Z jedného rohu znie tichá melódia francúzskej šansóny. A práve tu, na elegantne prestretom stole, objavíte dokonalosť vo forme malého dezertu – kávových makróniek.

Kávové makrónky sú malé zázraky cukrárskeho umenia, ktoré spájajú jemnú textúru, bohatú chuť a elegantný vzhľad. Tieto malebné cukrovinky majú krásne hladký povrch, ktorý sa pri láskavom stlačení odkrýva, aby odhalil mäkký vnútorný obsah. A samotná chuť? Skutočne neodolateľná – silný, ale nie príliš intenzívny tón kávy, doplnený o jemný nádych mandlí.

Príprava kávových makróniek vyžaduje isté zručnosti a trpezlivosť, ale výsledok stojí za to. Hlavným tajomstvom úspechu je kvalitná kávová esencia a správny pomer surovín. Bielka, mandľová múka, kryštálový cukor a práškový cukor sú základom, na ktorom stojí tento dezert. Výplň, zvyčajne z kávového ganache alebo maslového krému, pridáva konečný dotyk luxusu.

Kávové makrónky sú ideálne na rôzne príležitosti – či už ako dekadentný dezert po večeri, elegantné občerstvenie na oslavách alebo jednoducho ako sladká odmena pre seba po náročnom dni.

Tak čo poviete, odvážite sa objaviť túto francúzsku delikatesu a ponoriť sa do sveta bohatých chutí a vôní kávových makróniek? V tomto recepte vám ukážeme krok za krokom, ako ich pripraviť, aby ste mohli zažiť tento gurmánsky zážitok priamo vo vašej kuchyni.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na kávové makrónky

Kávová náplň

[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy kávových makróniek

Šľahanie

Do misy preosejeme mleté mandle s práškovým cukrom. V druhej mise vyšľaháme polovicu (55g) bielkov na sneh a pridáme hnedé farbivo.  Zvyšné bielky pridáme k mandľovému cukru a vymiešame na hustú pastu.

Varenie

 Do hrnca dáme vodu a kryštálový cukor. Varíme, kým nedosiahne 118 °C. K snehu pomaly prilievame horúci sirup a šľaháme, až kým nedosiahnu teplotu 50°C. Potom k snehu pridáme mandľovú pastu a jemne premiešame špachtľou, kým nebude mať zmes hladká.

Pečenie

Cesto prenesieme do zdobiaceho vrecka a vytlačíme na plech vystlaný papierom na pečenie (prípadne podložkou na makrónky) kruhy s priemerom 3,5 cm. Jemne pobúchame, aby sa odstránili bublinky a necháme odstáť asi 30 minút. Pečieme v rúre predhriatej na 150 °C asi 14 minút.

Miešanie

Medzitým si rozpustíme nad parou čokoládu. Do hrnčeka si dáme zahrievať smotanu na šľahanie a prisypeme instantnú kávu. Miešame, kým sa káva nerozpustí. Odstránime z ohňa a vlejeme do čokolády. Poriadne premiešame a necháme vychladnúť.

Podávanie

Keď sú makrónky upečené a vychladnuté, nanesieme na polovicu z nich kávový krém a pritlačíme druhou polovicou, aby sa spojili. Necháme odležať v chladničke aspoň 24 hodín aby sa chute prepojili a podávame.

[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Videorecept na kávové makrónky

Najčastejšie otázky o kávových makrónkach

Čo sú kávové makrónky?

Kávové makrónky sú malé francúzske cukrovinky, ktoré kombinujú jemnú textúru s intenzívnou kávovou chuťou. Sú vyrobené z mandľovej múky, bielok, cukru a kávového extraktu, často plnené kávovým ganache alebo maslovým krémom.

Ako pripraviť kávové makrónky?

Príprava kávových makróniek vyžaduje presné odmeranie surovín a dôkladné miešanie. Bielka sú vyšľahané do peny s cukrom, potom sa pridá mandľová múka, práškový cukor a kávový extrakt. Cesto sa potom pečie do zlatohnedej farby a plní sa kávovou výplňou.

Môžem použiť instantnú kávu namiesto kávového extraktu?

Áno, niektorí ľudia nahradia kávový extrakt rozpustnou kávou zmiešanou s vodou. To môže však ovplyvniť intenzitu kávovej chuti v makrónkach.

Ako dlho vydržia kávové makrónky čerstvé?

Kávové makrónky najlepšie chutia do 2-3 dní po ich príprave. Uchovávajte ich v chladničke v uzavretej nádobe, aby zostali čerstvé.

S čím môžem podávať kávové makrónky?

Kávové makrónky sú vynikajúce samostatne alebo podávané s kávou, čajom alebo ako súčasť dezertného taniera.

Je možné kávové makrónky upravit pre ľudí s diétou alebo alergiami?

Áno, existujú alternatívne recepty, ktoré môžu byť prispôsobené diétam alebo alergiám, napríklad použitím orechového múky namiesto mandľovej alebo použitím alternatívnych sladidiel.

Ako dlho trvá príprava kávových makróniek?

Príprava kávových makrónok môže trvať od 1,5 do 2 hodín, vrátane pečenia a chladenia.

Môžem kávové makrónky zamraziť?

Áno, kávové makrónky môžete zamraziť v uzavretej nádobe. Môžete ich skladovať v mrazničke až dva mesiace.

Sú kávové makrónky vhodné pre začiatočníkov v pečení?

Kávové makrónky môžu byť trochu náročnejšie na prípravu, takže odporúčame mať aspoň základné skúsenosti s pečením alebo postupovať podľa detailného návodu krok za krokom.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie