Preskočiť na obsah

Novoročná kapustnica, jedno z najkultovejších jedál slovenskej kuchyne, sa stala synonymom pre novoročné oslavy a rodinné tradície. Táto bohatá, hrejivá polievka je nielen chutnou lahôdkou, ale aj symbolom pohostinnosti a spoločného stolovania. Každý rok, keď sa starý rok skláňa k záveru a nový rok klope na dvere, mnohé slovenské domácnosti zahalí vôňa kapustnice, ktorá sa pomaly dusí na sporákoch.

Novoročná kapustnica je viac ako len jedlo, je to časť kultúrneho dedičstva. Každý recept má svoje jedinečné variácie a príbehy, odovzdávané z generácie na generáciu. Niektoré rodiny dodržiavajú tradičné recepty, zatiaľ čo iné pridávajú nové ingrediencie, aby vytvorili vlastnú verziu tejto klasiky. Bez ohľadu na variáciu, novoročná kapustnica vždy zostáva verná svojim koreňom – bohatá, sýta a neodolateľne chutná.

Novoročná kapustnica nie je len obyčajná polievka. Je to pokrm, ktorý spája rodiny a priateľov okolo stola. Je to príbeh o tradíciách, spomienkach a o slávení života. Je to ukážka toho, ako jednoduché suroviny môžu byť premenené na niečo, čo má hlboký význam a výnimočnú chuť. V tomto článku vám predstavíme overený recept na novoročnú kapustnicu, ktorý osloví každého, kto túži zažiť kúzlo slovenskej kuchyne.

Každá lyžica kapustnice je ako výlet do minulosti, pripomienka domova a rodinných tradícií. A či už ste rodák zo Slovenska alebo len milovník dobrého jedla, pripraviť si doma tradičnú kapustnicu je skvelým spôsobom, ako privítať nový rok s chuťou a štýlom. Pridajte sa k nám v objavovaní tejto kulinárskej perly, ktorá je tak typická pre slovenské novoročné oslavy.

Ingrediencie na novoročnú kapustnicu

Postup prípravy novoročnej kapustnice

Príprava surovín

Najprv si namočte sušené huby vo vode, aby zmäkli. Kyslú kapustu dôkladne premyte a ak je príliš kyslá, predvarte ju vo vode. Údené mäso alebo klobásy nakrájajte na kúsky. Na panvici rozohrejte olej a opražte na ňom nakrájanú cibuľu do zlatova.

Príprava polievky

Do veľkého hrnca dajte opraženú cibuľu, pridajte prepláchnutú kapustu, namočené a nakrájané huby, bobkové listy, sladkú papriku, majoránku a mletú čiernu papriku. Všetko premiešajte a zalejte vývarom.

Varenie

Pridajte údené mäso alebo klobásy a nechajte polievku variť na miernom ohni približne 30 minút.

Pridanie zemiakov

Zemiaky očistite, nakrájajte na kocky a pridajte do polievky. Varte ďalších 20 minút, alebo kým zemiaky nie sú mäkké.

Dochutenie

Na záver pridajte do polievky roztlačený cesnak a prípadne smotanu na varenie. Polievku dochuťte soľou podľa potreby.

Podávanie

Novoročnú kapustnicu podávajte horúcu, ideálne s chlebom alebo pečivom.

Prečo sa kapustnica tradične varí na Nový rok?

Na Slovensku je novoročná kapustnica spojená s Novým rokom z viacerých dôvodov. Historicky bola považovaná za jedlo, ktoré prináša šťastie a prosperitu do nového roka. Okrem toho je kapustnica výživná a hrejivá, čo je ideálne pre zimné obdobie.

Čo robí kapustnicu tak špeciálnou?

Novoročná kapustnica je jedinečná vďaka svojej bohatej chuti, ktorá vzniká dlhým pomalým varením a kombináciou jedinečných ingrediencií ako sú kyslá kapusta, údené mäso, huby a rôzne koreniny. Každá rodina má svoj vlastný recept, čo robí každú kapustnicu trochu inou.

Môžem kapustnicu pripraviť vopred?

Áno, kapustnicu dokonca mnohí považujú za chutnejšiu, keď sa podáva nasledujúci deň. Chute sa počas pomalého dusenia prepoja a polievka získa na intenzite.

Existujú aj vegetariánske verzie kapustnice?

Určite. Na prípravu vegetariánskej kapustnice jednoducho vynechajte mäso a použite zeleninový vývar. Môžete pridať viac húb alebo zeleniny pre bohatšiu chuť.

Aké sú hlavné zdravotné prínosy kapustnice?

Kapustnica je bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály, vďaka kyslej kapuste a zelenine. Údené mäso dodáva proteíny, ale tiež zvyšuje obsah tuku a soli, takže je dobré to brať do úvahy.

Ako môžem kapustnicu urobiť menej kyslou?

Ak je kapustnica príliš kyslá, môžete pred varením kapustu dobre prepláchnuť vo vode. Niektorí ľudia tiež pridávajú trochu cukru alebo medu, aby vyvážili kyslosť.

Je možné kapustnicu zamraziť?

Áno, kapustnicu môžete zamraziť, aj keď je dobré mať na pamäti, že textúra zemiakov sa môže po rozmrazení mierne zmeniť. Odporúčame ju zamraziť bez pridaných zemiakov a pridať čerstvé, keď ju rozmrazíte a zohrejete.

Môžem použiť čerstvú kapustu namiesto kyslej?

Kým tradičná kapustnica sa varí s kyslou kapustou, môžete použiť aj čerstvú kapustu. Výsledok bude menej kyslý s odlišnou, ale stále chutnou charakteristikou.

Ďalšie inšpirácie