Preskočiť na obsah

Tradičný recept na slovenskú kapustnicu

    Tradičný recept na slovenskú kapustnicu

    Tradičná slovenská kapustnica je viac než len polievka, je to kulinársky symbol, ktorý v sebe nesie bohatstvo slovenskej kultúry a histórie. Táto výrazná a bohatá polievka predstavuje esenciu slovenskej vianočnej večere, pričom každý jej hlt prináša pocit domova a tradície. Svojou jedinečnou kombináciou kyslej kapusty, údeného mäsa, aromatických húb a korenín, kapustnica ponúka hlboké a robustné chute, ktoré zahrejú telo i dušu počas chladných zimných večerov.

    Kapustnica je charakteristická svojou bohatou a vrstvenou chuťou. Kyslá kapusta dodáva polievke sviežu a mierne kyslú chuť, ktorá sa skvele dopĺňa s hĺbkou a bohatosťou údeného mäsa. Sušené huby, tradičný prvok tejto polievky, pridávajú zemité tóny a textúru, zatiaľ čo cibuľa a cesnak prispievajú svojou arómou a výraznosťou. Bobkový list a čierne korenie sú zase kľúčom k jej aromatickej komplexnosti.

    Každá rodina na Slovensku má svoju vlastnú verziu tejto polievky, čo odráža rôznorodosť a regionálne rozdiely v slovenskej kuchyni. Niekde pridávajú do kapustnice klobásu, inde zas údené mäso alebo dokonca hovädzie. Niektoré variácie môžu obsahovať zemiaky, marhule alebo slivky, čím sa dosiahne jedinečná rovnováha sladkých a kyslých chutí.

    Kapustnica nie je len súčasťou vianočnej večere, je to pokrm, ktorý spája rodiny a priateľov. Je to príležitosť zastaviť sa, byť spolu a zdieľať príbehy a spomienky. Táto polievka je oveľa viac než len jedlo – je to kus slovenskej duše a tradície, podávaný v každej miske.

    [sc name=“reklama_1″ ][/sc]

    Ingrediencie na tradičnú slovenskú kapustnicu

    • 500 g kyslej kapusty
    • 250 g údeného mäsa (napr. údená klobása, údené rebierka alebo údená krkovička)
    • 100 g sušených húb (najlepšie sú hlivy ustricové)
    • 1 veľká cibuľa
    • 2-3 strúčiky cesnaku
    • 2-3 bobkové listy
    • 1 čajová lyžička celého čierneho korenia
    • 1 čajová lyžička mletej červenej papriky
    • Soľ podľa chuti
    • Kôpor alebo petržlenová vňať (nasekaná) na ozdobu
    [sc name=“reklama_2″ ][/sc]

    Postup prípravy tradičnej slovenskej kapustnice

    Namočenie húb

    Sušené huby namočte do teplej vody a nechajte ich niekoľko hodín napučať.

    Príprava mäsa

    Údené mäso dajte variť do veľkého hrnca s vodou. Varíme približne 1 hodinu, kým mäso nie je mäkké. Po uvarení mäso vyberte, nechajte vychladnúť a následne ho nakrájajte na menšie kúsky.

    Varenie kapusty

    Do hrnca s vývarom pridajte kyslú kapustu a varte, kým nie je mäkká. Pridajte bobkové listy a celé čierne korenie.

    Pridanie húb

    K hubám pridajte trochu vody, v ktorej sa namáčali, a pridajte ich do hrnca s kapustou.

    Opraženie cibule

    Na panvici opražte nasekanú cibuľu do zlatova, pridajte nasekaný cesnak a mletú červenú papriku. Po opražení pridajte zmes do hrnca s kapustou.

    Varenie

    Pridajte nakrájané mäso späť do hrnca. Varte všetko spolu ešte asi 20 minút. Podľa chuti môžete pridať soľ.

    Podávanie

    Kapustnicu podávajte horúcu, posypte nasekaným kôprom alebo petržlenovou vňaťou.

    [sc name=“reklama_3″ ][/sc]

    Videorecept na tradičnú slovenskú kapustnicu

    Čo je tradičná slovenská kapustnica?

    Tradičná slovenská kapustnica je hustá, korenistá polievka vyrobená z kyslej kapusty, rôznych druhov údeného mäsa, húb, a často obsahuje aj ďalšie prísady ako zemiaky, sušené slivky alebo klobásy.

    Prečo je kapustnica populárna počas Vianoc na Slovensku?

    Kapustnica je na Slovensku tradičným vianočným jedlom. Podáva sa najmä na Štedrý večer ako súčasť sviatočnej večere. Je to pokrm, ktorý symbolizuje hojnosť a pohostinnosť.

    Aké sú hlavné prísady tradičnej kapustnice?

    Hlavnými prísadami sú kyslá kapusta, údené mäso (ako rebierka alebo klobása), sušené huby, cibuľa, cesnak, bobkový list, čierne korenie a niekedy aj zemiaky, sušené slivky alebo klobásy.

    Ako dlho trvá príprava kapustnice?

    Príprava kapustnice môže trvať niekoľko hodín, keďže potrebuje dlhšie varenie na to, aby sa chute prepojili a kapusta zmäkla. Niektoré recepty vyžadujú aj namáčanie sušených húb alebo dlhšie varenie mäsa.

    Existujú regionálne rozdiely v receptoch na kapustnicu?

    Áno, na Slovensku existujú regionálne rozdiely v príprave kapustnice. Niektoré oblasti môžu používať viac alebo menej mäsa, pridať iné koreniny alebo použiť rôzne druhy údenín.

    Je kapustnica vhodná pre vegetariánov?

    Tradičný recept obsahuje mäso, ale existujú aj vegetariánske verzie, ktoré vynechávajú mäso a pridávajú viac zeleniny alebo používajú vegetariánske údeniny.

    Ako dlho sa môže kapustnica uchovávať?

    Kapustnica sa dobre uchováva v chladničke a často chutí ešte lepšie druhý alebo tretí deň po uvarení. V chladničke ju môžete bez problémov uchovať 3-4 dni.

    Je možné kapustnicu zamraziť?

    Áno, kapustnica sa dá zamraziť a je vhodná na dlhodobé skladovanie. Zamrazená kapustnica by mala vydržať niekoľko mesiacov.

    Aké sú zdravotné prínosy kapustnice?

    Kapustnica je bohatá na vitamíny a minerály, najmä vďaka kyslej kapuste, ktorá je dobrým zdrojom vitamínu C a probiotík. Má tiež nízky obsah tuku, pokiaľ nie je súčasťou polievky príliš veľa údeného mäsa.

    [sc name=“reklama_end“ ][/sc]
    Ďalšie inšpirácie