Preskočiť na obsah

Joulutorttu, recept na fínske vianočné koláčiky

V srdci severnej Európy, kde zima objíma krajinu svojou bielou perinou a dlhé noci sú pretkané čarom svetiel, sa rodí jedna z najútulnejších a najmilovanejších vianočných tradícií. Reč je o Fínsku a jeho vianočnej pochúťke – Joulutorttu. Tieto malé, hviezdicové koláčiky sú viac než len koláčikmi na sviatočný stôl. Sú odkazom na generácie a symbolom kultúry, ktorá si váži jednoduchosť, prírodu a spoločne strávený čas.

Historické korene joulutorttu siahajú hlboko do minulosti. Pôvodný recept sa pravdepodobne vyvinul z nemeckej a švédskej vianočnej výzdoby, ale Fíni si ho osvojili a prispôsobili vlastným chutiam. Tradíciu pečenia týchto koláčikov možno nájsť v mnohých fínskych domácnostiach, kde každý rok, keď sa blíži advent, vytiahnu rodinné recepty a začnú s prípravami. Joulutorttu nie sú len o chuti. Sú spomienkou na detstvo, na chvíle strávené v kuchyni pri pomoci babičkám a mamám, zatiaľ čo vonku padal sneh a dom napĺňala vôňa rozpálených kachiel.

Joulutorttu, čo znamená „vianočná torta“, je tradičná fínska vianočná pochúťka. Toto pečivo, známe aj ako „tähtitorttu“ alebo „hviezdicové koláčiky“, sú často plnené slivkovým džemom. Pečivo je vyrobené z lístkového cesta prípadne z cesta z riccotty a je známe pre svoj hviezdicový tvar.

V tomto článku sa ponoríme do sveta joulutorttu – objavíme jeho pôvod, naučíme sa, ako pripraviť toto vianočné pečivo podľa tradičného fínskeho receptu. Či už ste skúsený pekár, alebo sa s pečením iba spoznávate, joulutorttu vám prinesie kúsok fínskych Vianoc domov, nech už ste kdekoľvek.

A tak, keď sa naplní váš dom vôňou práve upečených joulutorttu a cez okná budete pozorovať ako sa pomaly stmieva, možno ucítite ten pravý vianočný pokoj, ktorý je neoddeliteľný od týchto jednoduchých, no pre mnohých neodolateľných vianočných hviezdičiek. Buďme vďační za staré dobré recepty, ktoré nám umožňujú deliť sa o radosť z jednoduchých potešení života, ako sú práve joulutorttu. Veselé Vianoce!

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na Joulutorttu

Cesto (môžete použiť aj klasické lístkové cesto)

Ostatné ingrediencie

[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy Joulutorttu

Šľahanie

V miske zmiešajte zmäknuté maslo a ricottu do hladka. Môžete použiť ručný mixér alebo stojanový mixér s plochým šľahačom, aby ste zabezpečili, že zmes bude hladká a dobre spojená.

Vmiešanie múky

Do zmesi masla a ricotty preosejte múku. Miešajte, kým sa ingrediencie nespoja a nezačne sa formovať cesto.

Príprava cesta

Preložte cesto na ľahko pomúčenú pracovnú plochu a mieste, kým nie je cesto hladké a pružné. Keďže cesto obsahuje ricottu, môže byť o niečo vláčnejšie než tradičné lístkové cesto. Vytvarujte cesto do plochého bochníku a zabaľte ho do potravinovej fólie. Dajte cesto odpočívať do chladničky aspoň na 1 hodinu alebo cez noc. Týmto spôsobom maslo stuhne a cesto bude mať peknú vrstvenú štruktúru po upečení. Pred použitím vyberte cesto z chladničky a nechajte ho pár minút na izbovej teplote, aby sa s ním ľahšie pracovalo. Potom cesto na ľahko pomúčenej pracovnej ploche rozvaľkajte na hrúbku 3 – 4 mm.

Predhriatie rúry

Rúru si predhrejte na 200 °C.

Krájanie cesta

Joulutorttu, recept na fínske vianočné koláčiky

Pomocou ostrého noža alebo kolieskového rezača na cesto nakrájajte cesto na štvorce o veľkosti približne 10 cm. Potom na každom štvorci urobte z každého rohu diagonálny rez smerom do stredu, ale nechajte stred neporušený, čím vytvoríte štyri trojuholníkové „krídla“. Preložte jeden koniec každého „krídla“ do stredu, čím vytvoríte hviezdicový tvar. Môžete si pomôcť malou kvapkou vody, aby ste „krídla“ prilepili k stredu.

Plnenie

Do stredu každého štvorca dajte malú lyžičku slivkového džemu.

Potretie

Lístkové cesto môžete jemne potrieť rozšľahaným vajcom, čo zabezpečí, že cesto získa krásny zlatistý lesk po upečení.

Pečenie

Pečte v predhriatej rúre približne 10 – 15 minút, alebo kým cesto nezhnedne.

Servírovanie

Hotové joulutorttu nechajte mierne vychladnúť na plechu predtým, než ich preložíte na mriežku, aby dokonale vychladli. Pred podávaním ich môžete posypať cukrom.

[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Videorecept na joulutorttu

Čo je to joulutorttu?

Joulutorttu sú tradičné fínske vianočné koláčiky, ktoré majú špecifický tvar hviezdy alebo vrtuľky a sú zvyčajne plnené slivkovým džemom alebo inou ovocnou plnkou.

Ako sa vyrába cesto pre joulutorttu?

Cesto na joulutorttu je obvykle pripravované z kombinácie masla, ricotty a múky, čím si získava svoju charakteristickú vrstvenú štruktúru. Cesto sa rozvaľká, vykrojí na štvorce a každý roh sa zloží do stredu, aby sa vytvoril hviezdny tvar.

Aké plnky môžem použiť okrem slivkového džemu?

Okrem slivkového džemu môžete použiť aj iné ovocné džemy, ako je marhuľový, jahodový, alebo malinový. Niektorí ľudia experimentujú aj s čokoládou alebo marcipánom.

Môžem joulutorttu pripraviť vopred?

Áno, joulutorttu sa dajú pripraviť vopred a uskladniť v chladničke alebo mrazničke pred pečením. Uistite sa, že sú dobre zabalené, aby zostali čerstvé.

Aká je tradičná príloha k joulutorttu?

Joulutorttu sú často podávané samostatne ako sladká pochúťka ku káve alebo čaju. Niektorí ich môžu podávať aj s vanilkovou polevou alebo šľahačkou.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie
Skip to content