Preskočiť na obsah

Dokonalé pečené rebierka, recept na grilované rebrá s BBQ omáčkou

Dokonalé pečené rebierka sú skutočným sviatkovaním pre všetkých milovníkov mäsa. Tento recept na grilované rebierka s BBQ omáčkou je jedným z najlepších, keď príde na vytvorenie mäkkých, šťavnatých a lahodných rebier, ktoré sa doslova rozpadajú na jazyku.

Rebierka sú prvotriednym kúskom mäsa, ktoré si vyžaduje starostlivú prípravu a trpezlivosť. Prvý kľúč k úspechu je pomalé varenie. Toto pomáha mäsu na rebierkach stať sa tak jemným, že sa doslova topí vo vašich ústach. To znamená, že pred grilovaním sa rebierka v ideálnom prípade najskôr varia alebo pečú v rúre, pri nízkej teplote počas dlhšieho časového obdobia.

Kým sa rebierka pomaly pečú, je ideálny čas na prípravu vlastnej BBQ omáčky. BBQ omáčka je mix sladkosti, kyselosti a pikantnosti, ktorý dodáva rebierkam jedinečnú chuť. Medzi kľúčové ingrediencie patria kečup, hnedý cukor, jablčný ocot a rôzne koreniny.

[sc name=”reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na pečené rebierka

BBQ omáčka 

Rebrá 

[sc name=”reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy pečených rebierok

Príprava BBQ omáčky

BBQ omáčka: V malom hrnci si zmiešame ocot, kečup, hnedý cukor, cesnakový prášok, papriku, worchester, soľ a čierne korenie. Varíme za častého šľahania metličkou, kým omáčka nezačne hustnúť, (asi 5 až 7 minút). Odstavíme a necháme vychladnúť. 

Príprava rebierok

V miske si zmiešame hnedý cukor, papriku, soľ, cesnakový prášok a rascu. Rebrá si umiestnime na alobal a zo všetkých strán potrieme pripravenou zmesou. Necháme pôsobiť 10 minút a potom zabalíme do alobalu.  

Pečenie

Rebrá v alobale položíme na gril kosťou nahor a prikryjeme. Po 1,5 hod otočíme a pečieme ešte asi 1 – 1,5 hod. Teplota grilu nesmie presiahnuť 200 °C. Po troch hodinách rebrá skontrolujeme. Mäso by sa malo oddeľovať od kostí. Ak sú správne upečené, odoberieme z grilu a odbalené z alobalu necháme 10 minút chladnúť.  

Grilovanie

Gril poriadne rozpálime. Rebrá vyberieme z alobalu a položíme priamo na gril bez alobalu. Štetcom na ne nanesieme rovnomerne BBQ omáčku. Grilujeme 1 – 3 minúty, kým omáčka neskaramelizuje a mäso nebude mať viditeľné stopy grilovania. Druhú stranu tiež potrieme a grilujeme 1 – 2 minúty.  

Podávanie

Odstránime z grilu a necháme vychladnúť.  

[sc name=”reklama_3″ ][/sc]

Video recept na pečené rebierka

Najčastejšie otázky o pečených rebierkach

Ako dlho treba grilovať rebrá s BBQ omáčkou?

Doba grilovania závisí od veľkosti a hrúbky rebrík. Všeobecne sa odporúča grilovať rebrá pri strednej teplote (okolo 150 – 180 °C) po dobu približne 1,5 až 2 hodiny. Je dôležité pravidelne ich obracať a nanášať BBQ omáčku, aby sa dosiahla dokonalá karamelizácia a chrumkavý povrch.

Aké druhy rebier sú najlepšie na grilovanie s BBQ omáčkou?

Na grilovanie s BBQ omáčkou sa najčastejšie používajú bravčové alebo hovädzie rebrá. Bravčové rebrá majú bohatší a šťavnatejší chuť, zatiaľ čo hovädzie rebrá majú intenzívnejšiu chuť. Môžete si vybrať aj baby back rebrá (horské rebrá) alebo spareribs (veľké rebrá), v závislosti od vašich preferencií.

Ako často by som mal nanášať BBQ omáčku na grilované rebrá?

Ideálne je nanášať BBQ omáčku na grilované rebrá počas grilovania niekoľkokrát. Prvú vrstvu naneste, keď rebrá ešte nie sú úplne hotové a pokračujte v grilovaní. Potom nanášajte ďalšie vrstvy omáčky každých pár minút, aby sa dosiahla bohatá a sladká chuť.

Aké prílohy sa hodia ku grilovaným rebierkam s BBQ omáčkou?

Ku grilovaným rebierkam s BBQ omáčkou sa často podávajú prílohy ako hranolky, pečené zemiaky, kukurica, zemiakový šalát, zeleninový šalát, fazuľový šalát alebo špargľa. Tie dopĺňajú chuť grilovaných rebier a pridávajú rozmanitosť a textúru k jedlu.

[sc name=”reklama_end” ][/sc]
Ďalšie inšpirácie
Skip to content