Preskočiť na obsah

Domáce džemy a marmelády, uchovajte si chuť leta počas celého roka

Letné ovocie je veľmi chutné, zdravé, šťavnaté a plné vitamínov, preto by bolo skvelé mať ho po ruke po celý rok. Našťastie, existuje spôsob, ako to dosiahnuť – domáce džemy a marmelády.

Príprava domácich džemov a marmelád je skutočne zábavná a odmeňujúca aktivita, ktorá umožňuje vynikajúco využiť sezónne ovocie a zároveň vytvárať lahodné a zdravé pochúťky pre vašu rodinu.  S výrobou domácich džemov a marmelád sa otvára celý nový svet kreativity. Či už ich budete používať ako prísady v pečení, ako topping na jogurt alebo jednoducho natreté na chlieb, domáce džemy a marmelády sú skvelým spôsobom, ako si osladiť deň.  A najlepšia časť? Domáce džemy a marmelády sú nielen chutné, ale tiež oveľa zdravšie ako tie kupované.

Viete presne, aké ingrediencie ste použili, môžete kontrolovať množstvo cukru a prísad, ktoré do nich dávate, a môžete si byť istí, že využívate len najlepšie, čerstvé a plne zrelé ovocie. Navyše, výroba džemu je skvelým spôsobom, ako stráviť deň a vytvoriť niečo, čo môžete dať ako darček svojim priateľom a rodine.  Akonáhle získate základné zručnosti a techniky, môžete experimentovať s rôznymi kombináciami ovocia a príchutí, aby ste vytvorili vlastné jedinečné recepty.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Základy prípravy džemu a marmelády

Ovocie obsahuje prirodzene sa vyskytujúcu látku pektín, ktorá pomáha pri želírovaní. Marmelády sú obvykle vyrábané z citrusov, zatiaľ čo džemy môžu byť vytvorené z akéhokoľvek ovocia. Hlavným kľúčom k úspešnej príprave džemu alebo marmelády je pomer medzi ovocím a cukrom, ako aj čas varenia. Cukor je dôležitý nielen pre chuť, ale aj pre konzerváciu. Citrónová šťava dodáva kyslosť, ktorá pomáha pektínu želírovať.

Technika a tajné triky

Príprava domácich džemov a marmelád je skutočne umením, ktoré si môže vyžadovať niekoľko pokusov, aby ste dosiahli perfektnú konzistenciu a chuť. Tu je niekoľko tajných tipov, ktoré vám môžu pomôcť vylepšiť výsledný džem.

Pektín

Ak chcete dosiahnuť hustejšiu konzistenciu bez pridania veľkého množstva cukru, môžete do svojho džemu pridať trochu pektínu. Pektín je prírodná látka, ktorá sa nachádza v niektorých druhoch ovocia a pomáha džemu stuhnúť. Niektoré ovocie, ako sú jablká alebo citrusy, majú vysoký obsah pektínu, zatiaľ čo iné ovocie, ako sú jahody ho obsahujú menej. Ak robíte džem z ovocia s nízkym obsahom pektínu, môžete pridať trochu jablkovej šťavy alebo citrónovej šťavy, aby ste zlepšili želírovanie.

Testovanie konzistencie

Ako zistíte, že váš džem alebo marmeláda má správnu konzistenciu? Skúste „test“. Pred varením džemu alebo marmelády si vložte malý tanier do mrazničky. Keď si myslíte, že je váš džem hotový, vložte na tanier malú vzorku a nechajte ju chvíľu aby stuhla. Potom ju jemne potlačte prstom. Ak vrstva na povrchu jemne popraská, je hotovo.

[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Dobré skladovanie

Aby ste si uchovali čerstvosť a chuť svojho domáceho džemu alebo marmelády, je dôležité správne skladovanie. Sterilizujte poháre a veká, ktoré budete používať varením v horúcej vode po dobu 10 minút. Po naplnení pohárov džemom alebo marmeládou ich pevne zatvorte a otočte hore dnom, aby sa vytvorilo vákuum, ktoré pomôže zabezpečiť dlhú trvanlivosť.

Pri výrobe džemov a marmelád je dôležité si uvedomiť, že množstvo cukru, ktoré potrebujete, závisí od mnohých faktorov. Tieto faktory zahŕňajú druh ovocia, jeho zrelosť a kyslosť, ako aj vašu osobnú preferenciu, pokiaľ ide o sladkosť. Zvyčajne sa odporúča pomer 1:1, teda na jeden kilogram ovocia jeden kilogram cukru. Toto je všeobecné pravidlo a môže sa upraviť podľa potreby.

Aké ovocie použiť na výrobu džemu alebo marmelády?

 • Jahody: Jahody sú prirodzene sladké, takže na 1 kg jahôd by malo stačiť približne 600-800 g cukru.
 • Maliny a čučoriedky: Toto ovocie môže byť mierne kyslejšie, takže na 1 kg by ste mohli potrebovať približne 800-1000 g cukru.
 • Marhule: Marhule sú tiež prirodzene sladké, takže by ste mohli potrebovať menej cukru. Na 1 kg by malo stačiť približne 600-800 g cukru.
 • Ríbezle: Ríbezle sú kyslejšie, takže na 1 kg ríbezlí budete pravdepodobne potrebovať približne 1000 g cukru.
 • Hrušky a jablká: Hrušky a jablká môžu byť tiež prirodzene sladké, takže by mali potrebovať menej cukru. Na 1 kg hrušiek alebo jabĺk by malo stačiť približne 600-800 g cukru, ale všetko samozrejme záleží aj od odrody.
 • Čerešne a višne: Toto ovocie môže byť sladké alebo kyslé, v závislosti od odrody. Na 1 kg čerešní alebo višní budete pravdepodobne potrebovať medzi 600 až 1000 g cukru.
 • Slivky: Slivky môžu byť tiež kyslejšie, takže na 1 kg sliviek budete pravdepodobne potrebovať približne 800-1000 g cukru.
 • Broskyne: Broskyne sú prirodzene sladké a šťavnaté, takže na 1 kg broskýň by malo stačiť približne 600-800 g cukru.
 • Hrozno: Hrozno je tiež veľmi sladké ovocie, takže by ste mali potrebovať menej cukru. Na 1 kg hrozna by malo stačiť približne 500-700 g cukru.
[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Vždy je dobré si uvedomiť, že množstvo cukru, ktoré používate, môže ovplyvniť konzistenciu a trvanlivosť vášho džemu alebo marmelády.  Mnohí ľudia dnes uprednostňujú menej sladké varianty, preto neváhajte experimentovať a upravovať množstvo cukru podľa vlastného vkusu. Ak však chcete dosiahnuť dlhšiu trvanlivosť, dodržiavajte odporúčané množstvá cukru, pretože cukor  pomáha džemu želírovať a tiež funguje ako konzervant. Ak použijete menej cukru, džem môže byť menej hustý a môže mať kratšiu trvanlivosť. Z tohto dôvodu je dôležité skladovať džemy s menším množstvom cukru v chladničke a spotrebovať ich v krátkom čase.

Tradičné recepty na džemy a marmelády

Jahodový džem

Potrebujete len jahody, cukor a citrónovú šťavu. Jahody najskôr rozmixujte, potom pridajte cukor a citrónovú šťavu. Zmiešané suroviny varte na miernom ohni, kým zmes nezhustne.

Malinový džem

Na tento džem budete potrebovať maliny, cukor a citrónovú šťavu. Postup je rovnaký ako pri jahodovom džeme.

Pomarančová marmeláda

K tomuto receptu budete potrebovať pomaranče, cukor a vodu. Pomaranče najskôr nakrájajte na tenké plátky, potom pridajte cukor a vodu. Varte zmes na miernom ohni, kým nezhustne.

Čučoriedkový džem

Na tento recept budete potrebovať čučoriedky, cukor a citrónovú šťavu. Výrobný proces je podobný ako pri iných džemoch.

Marhuľový džem

Pre tento recept budete potrebovať marhule, cukor a citrónovú šťavu. Marhule nakrájajte na polovice a odstráňte kôstky, pridajte cukor a citrónovú šťavu a varte kým nezhustne.

Hrušková marmeláda

Budete potrebovať hrušky, cukor, citrónovú šťavu a trochu vody. Hrušky nakrájajte na malé kúsky a varte s cukrom a citrónovou šťavou. Potom pridajte trochu vody a varte kým nezhustne.

[sc name=“reklama_4″ ][/sc]

Tipy na menej tradičné džemy

 • Jahodový džem s mätou: Príprava tohto džemu je podobná príprave tradičného jahodového džemu, ale pridanie čerstvej mäty dodáva tomuto džemu osviežujúci nádych.
 • Malinová marmeláda s vanilkou: Tento sladký džem je vynikajúci na pečivo alebo palacinky. Príprava je veľmi jednoduchá, stačí povariť maliny s cukrom, pridať vanilkový extrakt a nechať zhustnúť.
 • Čučoriedkový džem s citrónom: Čučoriedky a citrón sú predstavujú spojenie, ktoré spolu dokonale ladí. Tento džem je vynikajúci na čerstvé pečivo alebo ako náplň do palaciniek.
 • Jablková marmeláda s karamelom: Tento hustý a sladký džem je skutočnou pochúťkou. Na jeho prípravu budete potrebovať len jablká, cukor a trochu vody. Karamel sa vytvorí, keď cukor začne karamelizovať, čo dáva marmeláde bohatú chuť.
 • Hruškový džem s vanilkou a škoricou: Tento džem je skvelý na jeseň, keď sú hrušky na vrchole sezóny. Vanilka a škorica dodávajú džemu hrejivú chuť, ktorá sa skvele hodí k ranným ovseným vločkám.
 • Čerešňový džem s rumom: Tento bohatý a sladký džem je perfektným doplnkom k dezertom. Čerešne, cukor a rum sú všetko, čo potrebujete na prípravu tohto výnimočného džemu.
 • Malinový džem s chia semienkami: Ak hľadáte zdravšiu alternatívu k tradičným džemom, skúste tento recept. Chia semienka obsahujú veľa vlákniny a omega-3 mastných kyselín, a keďže majú schopnosť absorbovať vodu a zahusťovať, nebudete potrebovať žiadne ďalšie želírovacie látky.
 • Jahodový džem s bazalkou a citrónom: Bazalka dodá jahodovému džemu zaujímavú, osviežujúcu chuť. Tento džem je skvelý na pečivo, alebo ho môžete použiť ako náplň do koláčikov.
 • Marhuľový džem s mätou: Marhule a mäta predstavujú úžasnú letnú kombináciu. Tento džem je skvelý na pečivo alebo jogurt, prípadne ho môžete použiť ako náplň do koláčov.
 • Ríbezľový džem s vanilkou: Ríbezle majú charakteristickú kyslú chuť, ktorú vanilka krásne vyváži. Tento džem je skvelý na toast, alebo ho môžete použiť ako náplň do koláčov.

Príprava domáceho džemu alebo marmelády je jednoduchší proces, ako ste si možno mysleli. Stačí len ovocie, cukor a trochu kyseliny (ako napríklad citrónová šťava).  Takže zberajte ovocie, pripravte si vlastné džemy či marmelády a vychutnajte si chuť leta kedykoľvek máte chuť!

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie