Preskočiť na obsah

Babičkina pravá ťahaná štrúdľa, tradičný jablkový recept

Pri spomienke na dedinu, prázdniny u babičky, si mnohí z nás vybavia vôňu čerstvo upečenej štrúdle, ktorá sa šírila domom a lákala k stolu každého člena rodiny. Babičkina ťahaná štrúdľa je niečo viac než len jednoduchý dezert. Je to kúsok histórie, tradičný recept prenesený z generácie na generáciu, ktorý nám pripomína časy minulé, keď jedlo bolo pripravované pomaly, s láskou a starostlivosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pripraviť domácu ťahanú štrúdľu.

Babičkina pravá ťahaná štrúdľa je založená na tenkom, ručne ťahanom ceste, ktoré je svojou jedinečnou konzistenciou odlišné od všetkých ostatných. Toto cesto je základom a zároveň kľúčom k dokonalosti. Na rozdiel od moderných receptov, ktoré často využívajú rôzne skratky, tradičné ťahané cesto vyžaduje čas, trpezlivosť a skúsené ruky. Mnohé staré domácnosti hovoria o tom, ako babičky trávili hodiny ťahaním cesta tak tenko, že cez neho mohli vidieť obrázok svätého z domáceho oltárika.

K tradičnej jablkovej plnke, zmesi kyslastých jabĺk, cukru, škorice a namočených hrozienok, sa často pridávali aj orechy alebo tvaroh. Každá rodina mala svoj vlastný unikátny recept, ktorý sa tajne strážil a prenášal len medzi najbližšími členmi rodiny.

No a potom je tu samotné pečenie – proces, kedy sa cesto naplnené osviežujúcou plnkou mení na zlatohnedý, chrumkavý zázrak s jemným vnútrom, ktorý roztápa srdce pri každom súste.

Dnes, v dobe rýchlych jedál a instantných mixov, je babičkina ťahaná štrúdľa pripomienkou toho, čo to znamená venovať sa príprave jedla od začiatku do konca. Je to pocta tradíciám, rodinným hodnotám a času stráveného spoločne v kuchyni. Vždy, keď sa chopíme vaľčeka a začneme ťahať cesto, pripomíname si tie nezabudnuteľné chvíle strávené so starými rodičmi, ktorí nám ukázali, čo to znamená variť s láskou.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na ťahanú štrúdľu

Cesto

Plnka (tradičná jablková)

[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy ťahanej štrúdle

Príprava cesta

Vo veľkej mise zmiešajte všetky ingrediencie na cesto a vypracujte hladké a pružné cesto. Pokryte misu uterákom a nechajte cesto odpočívať aspoň hodinu.

Príprava plnky

V inej mise zmiešajte nastrúhané jablká, cukor, škoricu a hrozienka. Nechajte stáť, kým cesto odpočíva.

Ťahanie cesta

Cesto preložte na veľký stôl pokrytý čistým uterákom, ktorý ste jemne posypali múkou. Cesto začnite ručne ťahať od stredu smerom von. Pokračujte, kým nebude cesto tenké takmer ako papier. Ak je to potrebné, môžete cesto jemne potierať olejom, aby sa nelepilo.

Pečenie

Rozpustené maslo rozotrite po celej ploche cesta. Na jednom konci rozložte jablkovú plnku. Pomocou uteráka opatrne zrolujte cesto okolo plnky. Preložte štrúdľu na plech pokrytý papierom na pečenie, potrite rozpusteným maslom a dajte piecť do predhriatej rúry na 180°C približne na 35-40 minút alebo kým štrúdľa nebude zlatohnedá.

Podávanie

Nechajte vychladnúť a pred podávaním môžete posypať práškovým cukrom.

[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Videorecept na ťahanú štrúdľu

Najčastejšie otázky o ťahanej štrúdle

Čo je Babičkina ťahaná štrúdľa?

Je to tradičná sladká pochúťka pripravovaná z tenkého, ručne ťahaného cesta, ktoré je naplnené rôznymi plnkami, najčastejšie jablkami, orechami alebo tvarohom.

Aké sú kľúčové ingrediencie tejto štrúdle?

Kľúčové ingrediencie zahŕňajú základné cesto (múka, voda, olej, soľ) a plnku, ktorá môže obsahovať jablká, cukor, škoricu, hrozienka, orechy alebo tvaroh.

Ako dlho trvá, kým je cesto dostatočne tenké?

Tradičné ťahanie cesta môže trvať aj niekoľko hodín, záleží na skúsenostiach a zručnostiach osoby, ktorá cesto pripravuje. Cieľom je dosiahnuť takú konzistenciu, aby bolo cesto takmer priesvitné.

Môžem použiť hotové cesto z obchodu?

Áno, môžete, ale výsledná chrumkavosť a jemnosť domáceho cesta bude chýbať. Tradičný recept sa opiera o ručne ťahané cesto.

Aké sú alternatívne plnky pre štrúdľu?

Okrem tradičných plní môžete experimentovať s čokoládou, rôznymi ovocnými kompótmi, marhuľami, čerešňami alebo dokonca slanými plnkami, ako je špenát a tvaroh.

Ako dlho by mala štrúdľa piecť?

Závisí to od veľkosti a hrúbky, ale zvyčajne sa odporúča piecť štrúdľu pri teplote 180-190°C po dobu približne 30-40 minút, alebo kým nie je zlatohnedá.

Môžem štrúdľu mraziť?

Áno, môžete zamraziť nepečenú alebo už upečenú štrúdľu. Uistite sa, že je dobre zabalená, aby ste predišli vzniku ľadových kryštálov.

Ako najlepšie podávať Babičkinu ťahanú štrúdľu?

Tradične sa podáva ešte teplá, posypaná práškovým cukrom. Môžete ju tiež podávať s vanilkovou zmrzlinou alebo šľahačkou.

Ako dlho môže štrúdľa vydržať?

Keď je správne uskladnená, upečená štrúdľa môže vydržať v chlade 3-4 dni. V mrazničke môže vydržať niekoľko mesiacov.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie