Preskočiť na obsah

Najlepší základný recept na cupcake, jednoduchý postup a príprava

Cupcakes sú obľúbené miniatúrne koláčiky, ktoré sú rovnako chutné, ako aj dekoratívne. Sú ideálne na oslavy, narodeniny alebo jednoducho ako sladká odmena. Tento recept je základný a môžete ho ľahko prispôsobiť pridaním rôznych príchutí alebo dekorácií.

Vanilkové cupcake potešia nielen svojou chuťou, ale aj vzhľadom, sú skutočným kulinárskym skvostom. S ich výrobou sa môžete vydať na kreatívnu cestu, kde nie sú žiadne hranice. Môžete experimentovať s rôznymi príchuťami, farbami a formami.

Jednou z najväčších výhod cupcakes je, že vďaka ich malému rozmeru sa pečú rýchlo a sú ideálne na individuálne porcie. Toto je obzvlášť užitočné na oslavách, kde si každý hosť môže vziať vlastný koláčik bez potreby krájania.

Okrem prispôsobenia polevy môžete experimentovať aj s príchuťami cesta a pridať do cupcake rôzne náplne. Skúste pridať do cesta kakaový prášok pre čokoládové cupcakes, alebo ovocné esencie ako malina, citrón alebo pomaranč. Môžete tiež vykrojiť malý otvor na vrchu cupcake po upečení a naplniť ho džemom, nutelou alebo ovocným krémom.

[sc name=“reklama_1″ ][/sc]

Ingrediencie na cupcake

Na polevu

  • 1/2 šálky masla (asi 115g), zmäkčeného
  • 2 šálky práškového cukru (asi 250g)
  • 1-2 polievkové lyžice mlieka
  • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu
  • Farbivo: čierne, červené alebo akékoľvek iné
  • Dekorácie, napr. cukríky, posýpka (voliteľné)
[sc name=“reklama_2″ ][/sc]

Postup prípravy cupcake

Príprava rúry

Začnite predhrievaním rúry na 180°C (350°F). Do muffinovej formy umiestnite papierové košíčky na cupcake.

Miešanie ingrediencií

V malej miske zmiešajte múku, kypriaci prášok, sódu bikarbónu a štipku soli.

Príprava cesta

V ďalšej veľkej miske vymiešajte zmäkčené maslo s bielym cukrom, kým nebude zmes nadýchaná a svetlá. Pridajte vajcia, jedno po druhom, miešajte dobre po každom pridaní. Pridajte vanilkový extrakt.

Miesenie cesta

Postupne pridávajte suché ingrediencie a mlieko, striedavo, začínajte a končite s pridaním múčnej zmesi (t.j. múka, mlieko). Po každom pridaní ingrediencie jemne premiešajte.

Pečenie

Naplňte papierové košíčky cestom na 2/3 výšky. Pečte v predhriatej rúre po dobu 18-20 minút, alebo kým nie sú cupcakes pevné na dotyk a zlatohnedé.

Chladnutie

Po upečení nechajte cupcakes vychladnúť na mriežke.

Príprava polevy

Počas chladnutia cupcakes pripravte polevu. Vymiešajte zmäkčené maslo s práškovým cukrom, kým nevznikne hladká zmes. Pridajte vanilkový extrakt a postupne pridávajte mlieko, kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu. Ak chcete, môžete pridať jedlý farbivo.

Zdobenie

Keď sú cupcakes úplne vychladnuté, ozdobte ich polevou. Na aplikáciu polevy môžete použiť zdobiaci vak alebo lyžicu. Posypte dekoráciami podľa vlastnej fantázie.

[sc name=“reklama_3″ ][/sc]

Videorecept na cupcake

Najčastejšie otázky o cupcake

Čo sú cupcakes?

Cupcakes sú malé koláčiky, ktoré sa pečú v muffinových formách. Sú obvykle ozdobené polevou a rôznymi dekoráciami. Sú populárne ako dezert alebo súčasť osláv.

Aké ingrediencie potrebujem na prípravu cupcakes?

Základné ingrediencie pre cupcakes sú múka, maslo, cukor, vajcia, kypriaci prášok a mlieko. Na ozdobenie budete potrebovať polevu (napr. z masla a práškového cukru) a dekorácie ako posýpka, čokoládové chipsy alebo ovocie.

Môžem pridať príchute do cesta pre cupcakes?

Áno, môžete pridať rôzne príchute, ako je vanilka, kakao, citrón, mäta, alebo orechy, aby ste vytvorili unikátne a chutné cupcakes.

Ako môžem vedieť, že sú moje cupcakes hotové?

Cupcakes sú zvyčajne hotové po 18-20 minútach pečenia pri 180°C. Vložením drevenej špajlí alebo noža do stredu cupcake môžete skontrolovať, či sú hotové. Ak vyjde čistá, cupcakes sú hotové.

Môžem použiť olej namiesto masla?

Áno, v niektorých receptoch je možné použiť rovnaké množstvo rastlinného oleja namiesto masla. Toto môže vytvoriť vlhkejšiu textúru cupcakes.

Aké sú najobľúbenejšie polevy na cupcakes?

Niektoré z najobľúbenejších polev na cupcakes sú maslová poleva, čokoládová ganache, tvarohová poleva a marhuľová poleva.

Môžem urobiť cupcakes bez vajec?

Áno, existujú recepty na cupcakes bez vajec. Môžete použiť alternatívy ako jablkové pyré, banán alebo komerčne dostupné náhrady vajec.

Ako môžem urobiť cupcakes zdravšie?

Na vytvorenie zdravších cupcakes môžete nahradiť časť alebo všetku bielu múku celozrnnou múkou, použiť menej cukru, pridať ovocie, ako sú bobule alebo jablká, a použiť nízkotučné alebo rastlinné mlieko namiesto plnotučného.

[sc name=“reklama_end“ ][/sc]
Ďalšie inšpirácie