Preskočiť na obsah

Dezert Religieuse alebo Mníška, vyskúšajte recept z Pečie celé Slovensko

Dezert Religieuse, známy zo šou Pečie celé Slovensko ako Mníška, je jedným z klenotov francúzskej cukrárskej tradície. Tento sofistikovaný dezert, ktorého názov v preklade znamená “rehoľná sestra”, je nielen vizuálne pútavý, ale aj neodolateľne chutný. Jeho štruktúra je založená na dvoch vrstvách veterníkov (choux pastry) naplnených krémovou náplňou, obvykle vanilkovým krémom, a potom pokrytých sladkou glazúrou.

Pôvod dezertu Religieuse sa datuje do 19. storočia, kde bol pôvodne pripravovaný ako súčasť bohatého repertoáru francúzskej patisserie. Jeho jedinečný tvar, ktorý pripomína figúrku mníšky v rehoľnom rúchu, je dôvod, prečo dostal tento dezert svoje meno. V priebehu času sa Religieuse stala ikonickým dezertom, ktorý je obľúbený v mnohých kaviarňach a cukrárňach po celom Francúzsku a postupne si získal obľubu aj v iných krajinách vrátane Slovenska. Tento dezert ste mohli vidieť aj v šou Pečie celé Slovensko.

Religieuse je dezert, ktorý vyžaduje precíznosť a trpezlivosť, no výsledok stojí za to. Základom sú dva guľaté veterníky – väčší pre spodnú časť a menší pre vrchnú. Oba sú plnené bohatým vanilkovým krémom a spojené dohromady. Tradične sa dezert potom ponorí do čokoládovej alebo vanilkovej glazúry, ktorá zdôrazňuje kontrast medzi hornou a spodnou časťou. Povrch sa často zdobí šľahačkou alebo inými dekoráciami pre finálny efekt.

Dezert Religieuse je skutočným prejavom cukrárskej zručnosti a kreativity, ktorý pridáva eleganciu a rafinovanosť na každý sviatočný stôl. Pripravený s láskou a starostlivosťou, tento dezert je nielen vizuálne pôsobivý, ale jeho bohatá a krémová chuť je oslavou všetkého, čo je na varení a pečení úžasné.

Ingrediencie na dezert Religieuse (Mníšku)

Pre veterníky (Choux Pastry)

Pre vanilkový krém

Pre glazúru

Postup prípravy dezertu Religieuse (Mníšky)

Veterníky

V hrnci privedieme k varu vodu s maslom a štipkou soli. Potom naraz pridáme múku a miešame, až kým sa cesto neodlepí od stien hrnca. Necháme vychladnúť, postupne pridáme vajcia a vymiešame hladké cesto.

Pečenie

Cesto vytlačíme cez cukrársky sáčok na plech v tvare dvoch veľkostí kruhov. Pečieme v predhriatej rúre na 180°C asi 25-30 minút.

Vanilkový krém

Zmiešame mlieko s vanilkovým strukom a zohrejeme. V inej mise zmiešame žĺtky, cukor a škrob. Potom postupne pridávame teplé mlieko, všetko vrátime do hrnca a za stáleho miešania zahrievame, až kým krém nezhustne.

Zostavenie dezertu

Po vychladnutí veterníkov ich naplníme vanilkovým krémom, spojíme a ponoríme do glazúry. Necháme stuhnúť a podľa chuti ozdobíme.

Čo presne je dezert Religieuse?

Dezert Religieuse, známy aj ako Mníška, je francúzsky dezert, ktorý pozostáva z dvoch vrstiev šúľancov (choux pastry), naplnených krémovou náplňou a pokrytých glazúrou. Jeho charakteristický tvar pripomína figúrku mníšky.

Prečo sa tento dezert volá Mníška?

Názov “Religieuse” v preklade znamená “rehoľná sestra”. Tento názov bol zvolený pre jeho jedinečný tvar, ktorý pripomína mníšku v rehoľnom rúchu.

Aké sú hlavné komponenty dezertu Religieuse?

Hlavnými komponentmi sú dva veterníky rôznych veľkostí, ktoré sú naplnené krémom (často vanilkovým alebo čokoládovým) a pokryté glazúrou v súlade s príchuťou krému.

Ako dlho trvá príprava dezertu Religieuse?

Príprava môže trvať približne 1 až 2 hodiny, v závislosti od skúseností a rýchlosti prípravy jednotlivých komponentov.

Je možné variabilne prispôsobiť náplň dezertu?

Áno, hoci tradične sa používa vanilkový alebo čokoládový krém, náplň môže byť prispôsobená podľa chuti, napríklad kávovým alebo ovocným krémom.

Ako sa dosiahne charakteristický tvar dezertu?

Tvar sa dosahuje pomocou cukrárskeho sáčku na vytvarovanie dvoch rôznych veľkostí veterníkov, ktoré sa po upečení a naplnení spoja do tvaru, pripomínajúceho mníšku.

Je tento dezert vhodný pre začiatočníkov v pečení?

Religieuse vyžaduje určitú zručnosť v pečení, najmä pri príprave šúľancov a krému. Pre začiatočníkov môže byť výzvou, ale je to skvelá príležitosť na zdokonalenie pekárskych schopností.

Aká je najlepšia technika na glazúru dezertu?

Glazúru je najlepšie pripraviť hustú a lesklú, aby pekne pokryla šúľance. Dezert sa potom opatrne ponorí do glazúry alebo sa glazúra aplikuje pomocou cukrárskeho vrecka.

Ako sa má dezert Religieuse skladovať?

Dezert by mal byť skladovaný v chladničke a ideálne konzumovaný do 24 hodín pre zachovanie čerstvosti a chuti.

Môže byť Religieuse servírovaný na špeciálne príležitosti?

Áno, vzhľadom na svoju eleganciu a sofistikovanosť je dezert Religieuse ideálny na špeciálne príležitosti, ako sú sviatky, oslavy alebo ako luxusný dezert po večeri.

Ďalšie inšpirácie
Skip to content