Preskočiť na obsah

Babičkina valašská kyselica, recept na výbornú polievku

Babičkina valašská kyselica, recept na výbornú polievku

Kyselica je jedným zo skvostov slovenskej kuchyne, ktorý si našiel svoje miesto najmä v severozápadnej časti Slovenska, na Orave. Je to teplá, sýta a chutná polievka, ktorá vás zahreje v chladných zimných mesiacoch a dodá vám energiu.

Hlavným prvkom kyselice je, ako už názov napovedá, kyslá kapusta. Tá tejto polievke dodáva charakteristickú kyslú chuť, ktorá sa krásne spája s ostatnými ingredienciami. Sušené huby zase prinášajú do polievky hlbokú a plnú chuť.

No a čo by to bolo za tradičný slovenský recept bez mäsa? Vo väčšine prípadov sa do kyselice pridáva údené mäso alebo klobása, ktoré zase prinášajú do polievky údenú a mäsovú chuť.

Kyselica je zvlášť obľúbená počas sviatkov a osláv, keď sa rodina a priatelia stretávajú a spoločne sa podelia o tento výnimočný pokrm. Jej receptúra sa môže mierne líšiť od domácnosti k domácnosti, keďže každá rodina má svoj vlastný „tajný“ recept, ale základné prvky ostávajú rovnaké.

Kyselica je viac než len polievka. Je to odkaz na slovenskú históriu, kultúru a tradície. Je to spôsob, ako si pripomenúť minulé generácie a ich spôsob života, keď sa jedlo pripravovalo s láskou a starostlivosťou, a keď sa každý pokrm v domácnosti pripravoval zo surovín, ktoré boli práve dostupné. To je kyselica – symbol slovenskej kuchyne, histórie a kultúry.

REKLAMA

Kuchárska kniha týždňa

Cukráreň Petry Tóthovej - kúpite na Martinus.sk

Pripravte si sladkosti na úrovni francúzskych cukrární! Petra Tóthová, odborná porotkyňa z populárneho programu Pečie celé Slovensko, vás zasvätí do sofistikovanej techniky cukrárskeho remesla... Zobraziť viac

Ingrediencie na kyselicu

Postup prípravy kyselice

Pridávanie ingrediencií

Do hrnca nalejeme vodu, pridáme na kocky nakrájané zemiaky, soľ, korenie, rascu, bobkový list a privedieme do varu.

Varenie

Povaríme asi 5 – 10 minút a pridáme pokrájanú kyslú kapustu, huby, údené mäso a varíme, kým zemiaky nezmäknú.

Miešanie

V malom hrnčeku si zmiešame smotanu s múkou tak, aby neboli hrudky a za stáleho miešania vlejeme do polievky. Povaríme ešte asi 2 – 3 minúty a vypneme.

Vianoce prichádzajú!

Ozdobte si svoj domov nádhernými vianočnými prvkami pre sviatočnú sezónu. Držiaky na sviečky, jasličky, girlandy na dvere či stolové dekorácie a samozrejme neodmysliteľný vianočný stromček vytvoria tú pravú sviatočnú náladu. Keď vo vzduchu zavoňajú prvé vianočné koláče, všetko bude už dokonale vyzdobené a pripravené.

REKLAMA

Najlepšie kuchynské pomôcky

Videorecept na kyselicu

Najčastejšie otázky o kyselici

Čo je kyselica?

Kyselica je tradičná slovenská polievka, zvlášť populárna v oblasti Oravy. Jej hlavnými súčasťami sú kyslá kapusta, sušené huby a údené mäso alebo klobása.

Prečo sa polievka volá kyselica?

Názov „kyselica“ pochádza od kyslej kapusty, ktorá je jednou z hlavných súčastí polievky a dodáva jej charakteristickú kyslú chuť.

Je kyselica vegetariánska?

Klasická kyselica obsahuje údené mäso alebo klobásu, takže nie je vegetariánska. Avšak, môžete prispôsobiť recept a vynechať mäso, aby ste vytvorili vegetariánsku verziu.

Kedy sa tradične podáva kyselica?

Kyselica sa často podáva počas sviatkov a osláv, ale je to tiež obľúbená polievka počas zimných mesiacov, keď jej sýtosť a teplota pomáhajú zahnať chlad.

Ako dlho sa varí kyselica?

Čas varenia môže závisieť od konkrétneho receptu, ale obvykle to trvá približne 30 až 60 minút.

Môže byť kyselica zamrazená?

Áno, kyselica sa dá zamraziť a je to skvelý spôsob, ako ju uchovať na neskoršie použitie. Len nezabudnite ju dôkladne ohriať pred podávaním.

Je kyselica zdravá?

Kyselica je pomerne zdravá polievka, keďže obsahuje kyslú kapustu (ktorá je bohatá na vitamíny a vlákninu), huby (ktoré sú dobrým zdrojom bielkovín a vlákniny) a mäso (ktoré poskytuje bielkoviny a tuky). Ale ako so všetkým, aj s kyselicou je dôležitá miera – vzhľadom na jej sýtosť a prítomnosť údeného mäsa by sa nemala konzumovať príliš často.

REKLAMA
35x hodnotené
Ďalšie inšpirácie

5 názorov na “Babičkina valašská kyselica, recept na výbornú polievku”

 1. Avatar of Miloš

  Skutočne výnimočná polievka! Kyselica mi pripomína chladné zimné večery u babičky na Orave. Vďaka za tento recept, ktorý je veľmi blízko tomu, aký používala ona.

 2. Avatar of Alexandra

  Veľmi dobrá polievka. Mojej rodine sa veľmi páčila. Jediné, čo by som zmenila, je množstvo mäsa – pre nás to bolo trochu príliš, takže nabudúce ho dám menej.

 3. Avatar of Monika

  Skutočne tradičný slovenský recept. V mojej rodine sa kyselica vždy podávala na Vianoce a tento recept je presne taký, aký si pamätám z detstva. Ďakujem za zdieľanie tohto kúska slovenskej tradície.

 4. Pingback: Lacný obed zo zemiakov, overené recepty 2023 | Svetové recepty

 5. Pingback: Lacné recepty pred výplatou, rýchly obed z ničoho 2023 | Svetové recepty

Napíšte komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *